Czy odróżnisz podrobiony dowód od prawdziwego?

Wszystkie najciekawsze wiadomości z dokumentami kolekcjonerskimi w tle. Informacje z Polski oraz świata!
Awatar użytkownika
PostacFikcyjna
Posty: 59
Rejestracja: wt wrz 06, 2022 10:30 pm

Czy odróżnisz podrobiony dowód od prawdziwego?

Post autor: PostacFikcyjna »

Dokumenty kolekcjonerskie

Jak wynika z danych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, rośnie liczba banków, które spotkały się z próba wyłudzeń kredytów. Jednocześnie eksperci ChronPESEL.pl uważają, że wiąże się to m.in. z rosnącą liczbą wniosków kredytowych na tzw. dokument kolekcjonerski.

Wyniki analizy przeprowadzonej przez ekspertów ChronPESEL.pl, podsumowującej pierwsze pół roku 2021 wskazują, że procent banków, które spotkały się w ciągu ostatnich 12 miesięcy z próbami wyłudzeń kredytów znacząco rośnie. W 2017 r. wyniósł 76 %, podczas gdy w 2018 r. było to już 86 %. Eksperci platformy zauważają, że na skalę procederu mogły mieć wpływ wyłudzenia z wykorzystaniem metody na tzw. dokument kolekcjonerski. Między innymi. dlatego w październiku 2018 r. sejm przyjął ustawę mającą ograniczać możliwości popełniania przestępstw z użyciem dokumentów kolekcjonerskich.

W Polsce można legalnie zlecić produkcję i stworzyć repliki dokumentów, do wydawania których prawo mają tylko instytucje państwowe. Nie ma problemu z zakupem czegoś co łudząco przypomina np. dowód osobisty a do tego zawiera dowolne zdjęcie i dane osobowe należące do innej osoby, tak zwanego słupa. Bezproblemowość, z jaką można to zrobić jest wręcz przerażająca. Szacunkowo liczba ta będzie rosnąć wraz ze zbliżającym się terminem wejścia w życie ustawy o dokumentach publicznych – mówi ekspert z serwisu ChronPESEL.pl.

Eksperci ChronPESEL.pl pokazują, w jaki sposób odróżnić tzw. kolekcjonerski dowód osobisty od prawdziwego dokumentu. Replika ma nasycone kolory i posiada powłokę, która daje mocniejsze wrażenie odblasku. Imitacje hologramu są jednak bardzo słabej jakości. Inaczej niż oryginał nie dają wrażenia trójwymiarowości. Rozmieszczenie poszczególnych nadruków jest jednak takie samo jak w przypadku prawdziwego dokumentu. Już przy pierwszym kontakcie dokument powinien wzbudzić podejrzenia u oglądającego. Jednak, różnice te zacierają się w przypadku zeskanowania dokumentu kolekcjonerskiego.

Trzeba pamiętać, że aby potwierdzić naszą tożsamości potrzebne jest imię i nazwisko, nr PESEL oraz data urodzenia i adres. Wyobraź więc sobie zagrożenie wynikające z faktu, że ktoś może mieć podrobiony dowód osobisty z własnym zdjęciem i naszymi danymi osobowymi osobvowymi. Pamiętaj, że obecnie istnieje możliwość zaciągnięcia pożyczki w Internecie lub stacjonarnie, gdzie uznawanym dokumentem jest skan dowodu osobistego. Wiemy z doświadczenia że przy nieudanej próbie wyłudzenia kredytu w banku przestępcy kierują swoje kroki właśnie do tego typu instytucji. Potencjalne straty mogą być więc wysokie. Szanse na szybkie wykrycie oszustwa są znikome, dlatego też należy rozważyć zabezpieczenie się przed takimi sytuacjami. Istnieją rozwiązania, które dają kompleksową pomoc w tego typu sytuacjach, przede wszystkim szybką informację o tym, że ktoś się pod nas podszywa i stara się wyłudzić kredyt lub pożyczkę. Należy pamiętać, że wyjaśnianie takich spraw może potrwać długie miesiące, a może nawet lata.
ODPOWIEDZ