Ukraina. Wykryto grupę podrabiającą dokumenty do Karty Polaka

Wszystkie najciekawsze wiadomości z dokumentami kolekcjonerskimi w tle. Informacje z Polski oraz świata!
Awatar użytkownika
PostacFikcyjna
Posty: 57
Rejestracja: wt wrz 06, 2022 10:30 pm

Ukraina. Wykryto grupę podrabiającą dokumenty do Karty Polaka

Post autor: PostacFikcyjna »

Na Ukrainie wykryto grupę, która za ponad 2 tys. euro podrabiała dokumenty potrzebne do otrzymania Karty Polaka - poinformowała w czwartek kijowska prokuratura miejska.

Proceder zorganizował mieszkaniec obwodu czerkaskiego w zmowie z innymi osobami - czytamy w komunikacie. Pod pozorem oficjalnej działalności proponowano obywatelom Ukrainy usługi związane z "poszukiwaniem" polskich korzeni - dodano.

Grupa, wprowadzając klientów w błąd i wykorzystując ich zaufanie, przygotowywała i wydawała podrobione dokumenty, zaznaczając, że są one oryginalne. Wartość usługi wynosiła ponad 2 tys. euro.

Podczas przeszukania znaleziono m.in. pieniądze i niewypełnione oryginały dokumentów potwierdzających tożsamość. Rozpatrywane jest poinformowanie organizatora procederu o możliwości popełnienia przestępstwa. Poszukiwane są inne powiązane z tym schematem osoby, a poszukiwania obejmują też urzędników państwowych.
Co daje Karta Polaka?

Karta Polaka, o którą można ubiegać się od 2008 roku, umożliwia m.in. refundację wizy, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz ułatwienia w uzyskiwaniu stypendiów, podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością, w tym przynajmniej podstawową znajomość polskiego, a także wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej. Mogą także przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.
Nielegalne przekraczanie granicy

Z kolei w środę Straż Graniczna ujawniła 311 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze zatrzymali 2 nielegalnych imigrantów. Obaj byli obywatelami Iraku. Pozostałym próbom zapobieżono.

- Ponadto pogranicznicy zatrzymali 6 cudzoziemców za pomocnictwo. Byli to 2 obywatele Rumunii, 2 Rosji i po jednym z Ukrainy i Tadżykistanu - wyjaśniła Michalska.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.
ODPOWIEDZ