Metoda na podrobiony dowód. Coraz więcej prób wyłudzenia kredytów

Wszystkie najciekawsze wiadomości z dokumentami kolekcjonerskimi w tle. Informacje z Polski oraz świata!
Awatar użytkownika
PostacFikcyjna
Posty: 57
Rejestracja: wt wrz 06, 2022 10:30 pm

Metoda na podrobiony dowód. Coraz więcej prób wyłudzenia kredytów

Post autor: PostacFikcyjna »

W trzecim kwartale tego roku zgłoszono rekordową liczbę zgubionych i skradzionych dowodów osobistych. To najwyższy wynik od 12 lat, co zapewne wynika z faktu, że coraz częściej oszuści posługując się nie swoimi dokumentami zaciągają kredyty i pożyczki na konto nieświadomej tego osoby.

Ponad 45 tys. zgłoszeń w ciągu trzech miesięcy do systemu Dokumenty Zastrzeżone w dużej mierze przyczyniło się do zablokowanych prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 66,6 mln zł. Codziennie do międzybankowej bazy trafia niemal 500 dokumentów, co statystycznie oznacza, że przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, co 3 minuty zastrzegano jakiś skradziony lub zagubiony dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.
Wiarygodność w BIK

– Niestety, nie trzeba zgubić dokumentu, żeby doszło do wyłudzenia, złodzieje podstawiają bowiem fałszywe strony internetowe, czy fałszywe strony operatorów płatności, czekając na naszą nieuwagę czy chwilę, kiedy nieświadomie podamy im swoje dane – przekonywała w programie TVP Joanna Charlińska, ekspert Biura Informacji Kredytowej.

– Narzędziem, które może stanowić pewne zabezpieczenie są alerty BIK. To automatyczny system ostrzeżeń o próbie wyłudzenia kredytu czy pożyczki, który przychodzi w formie SMS lub na adres e-mail. Każdy bank czy firma pożyczkowa sprawdza naszą wiarygodność w BIK, więc jeśli nie wnioskowaliśmy o żadne finansowanie, a otrzymujemy takie powiadomienie, możemy podejrzewać, że właśnie w tej chwili ktoś próbuje wyłudzić kredyt z wykorzystaniem naszych danych.

Edukacja jest podstawą. Współpraca, wymiana doświadczeń i mówienie o trendach w działaniach przestępców pomiędzy sektorem bankowym, Policją instytucjami infrastrukturalnymi jak #BIK i #BCC to konieczność. To wnioski z ostatniego panelu #KongresRyzyka #BIK
— BIK S.A. (@grupabik) November 6, 2019

Kolekcjonerski najwyższej jakości

Złodzieje znaleźli także nowy, oryginalny sposób, w jaki mogą nas okradać. Kradzież tożsamości na kolekcjonerski dowód osobisty lub prawo jazdy. W internecie bez problemu można kupić fałszywy dokument, do złudzenia przypominający oryginał. To tak zwany dokument kolekcjonerski.

Wyprodukowana "kolekcja" wygląda jak prawdziwy dowód osobisty lub prawo jazdy, ma nawet wszystkie hologramy. Posiadanie takiego dokumentu jest legalne, ale posługiwanie się nim już nie. Posłużenie się nim jest przestępstwem i grozi za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

-Specjalnością naszej firmy są najwyższej klasy dokumenty kolekcjonerskie. Od wielu lat dokładamy wszelkich starań, aby każdy oferowany przez nas dowód osobisty kolekcjonerski był gwarancją odpowiedniej jakości – można przeczytać na stronie jednej z firm oferujących dokumenty kolekcjonerskie. I drobne zastrzeżenie, które ma zdjąć z producenta odpowiedzialność – "należy jednak pamiętać, że dokumenty kolekcjonerskie tego typu nie mogą być używane jako fałszywy dowód osobisty.
Zdalnie, szybko i bez czekania

Problem wyłudzeń kredytów na fałszywe dokumenty jest coraz poważniejszy. W opinii Marcina Gozdena, eksperta z Biura Informacji Kredytowej, który doradzał widzom TVP jak bronić się przed wyłudzeniami, jeśli złodziejowi uda się wyłudzić kredyt na podstawie fałszywego dokumentu, to zazwyczaj na tym nie poprzestaje, tylko wyłudza kolejny kredyt, co powoduje, że wielkość zadłużenia dochodzi bardzo często do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

– Świat się zmienia, gospodarka staje się cyfrowa i nawet my sami chcemy załatwiać wszystkie sprawy zdalnie, szybko i nie czekać, więc instytucje finansowe minimalizują restrykcje, żeby spełnić oczekiwania klientów, a to często prowadzi do udanych wyłudzeń – uważa ekspert BIK.

– Poza tym, złodzieje stosują takie techniki, że czasami bardzo trudno jest się ustrzec przed utratą danych, a w konsekwencji przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze konto.

PolskieRadio24.pl, TVP, Sławomir Dolecki
qwertyasd

Re: Metoda na podrobiony dowód. Coraz więcej prób wyłudzenia kredytów

Post autor: qwertyasd »

Mało kto korzysta z alertów BIK. Praktycznie nikt. Mało popularna usługa w Polsce.
ODPOWIEDZ